Album godine najnapetija je kategorija Nezavisne glazbene novinarske nagrade Rock&Off, a ove godine za ovu prestižnu titulu natječe se čak osam izdanja koja su obilježila domaću glazbenu scenu. Ova kategorija slavi ne samo kvalitetu pojedinačnih pjesama, već i cjelinu koja priča priču, oslikava viziju izvođača i pruža zaokruženo glazbeno iskustvo. Osam nominiranih albuma dolazi iz različitih žanrova, spajajući tradicionalne i moderne utjecaje, sirovu emociju i tehničku briljantnost. Svaki od njih donosi svoj jedinstveni zvuk i identitet, potvrđujući da hrvatska glazbena scena ima što za ponuditi.
Odluku donosi žiri, no svakako treba istaknuti i podršku publike koja je mnoge od ovih izdanja podigla na ljestvice slušanosti.
Chui - Do zvijezda
Inovativni zagrebački sastav Chui, poznat po jedinstvenom spoju jazza, funka, elektronike i improvizacije, lansirao je svoj sedmi studijski album "Do zvijezda" s kojim nas vodi u neke nove, za nas neistražene galaksije. Album kao cjelina donosi ne samo nove glazbene avanture, već i produbljenu umjetničku viziju benda, koji hrabro kroči naprijed u istraživanju novih glazbenih dimenzija. Rezultat je raskošno izdanje koje predstavlja kulminaciju njihove evoluirajuće karijere, donoseći svjež i uzbudljiv zvučni pejzaž koji pomiče granice njihovog glazbenog izričaja.
Dunije - Bilo je sada
Kantautorice Dunja Knebl, Nina Romić i Jelena Galić, okupljene pod imenom Dunije, spašavaju od zaborava glasove žena kroz svoj novi album ‘Bilo je sada’ u žanru world musica. S četrnaest pažljivo odabranih tradicijskih pjesama, od kojih dvanaest nije dosad snimljeno na nosaču zvuka, Dunije daju glas onima čije su priče ostale neispričane. Ove pjesme, preuzete iz bogate hrvatske glazbene baštine regionalnih pjesmarica, ujedno su i projekt očuvanja hrvatske glazbene baštine.
IDEM - CIAO
Nakon što je s prošlogodišnjim debijem “POYY” osvojio regiju, IDEM je objavio nasljednika, dugoočekivani drugi studijski album “CIAO”. "Svaka stvar na albumu "CIAO" mi je u nekom trenutku danima bez prestanka svirala u glavi. Ovaj impulzivno odabrani skup pjesama je bilo dosta zahtjevno složiti u cjelinu, ali na kraju sam prezadovoljan dobivenim kolažem. "CIAO" je svojevrsni nastavak albuma "POYY" koji zaokružuje cjelinu i otvara prostor za nove ideje i smjerove", poručio je IDEM prilikom objave albuma. “CIAO” donosi ukupno 11 pjesama koje autorski potpisuje Antun Aleksa - IDEM.
Jonathan - everyone else is ok
“Album "Everyone Else Is Ok" je sniman tijekom zadnje četiri godine i prvi je dugosvirajući uradak nakon hvaljenog "To Love/To Hold" albuma. Album je nastao kao odraz vrlo turbulentnog vremena u kojem živimo, i kao bend i kao dio čovječanstva”, poručio je bend Jonathan prilikom objave albuma. Album je sniman, miksan i masteriran u studiju GIS i u prostoru za probe benda pod dirigentskom palicom prijatelja i producenta Mateja Zeca. Cover albuma je osmislio i realizirao bend Jonathan uz Mladena Stipanovića (Studio SMART 69). “Everyone Else Is OK“ donosi 11 pjesama koje autorski potpisuje Jonathan.
Ki Klop - Otopljeni disko
Atraktivni disko pop trio kroz dvanaest pjesama predstavlja konceptualnu disko odiseju, novu estetiku te urbani i mračni elektro disko zvuk. Izdanje potpisuju JeboTon i Mudri Brk. Ki Klop su Luka Žigolić, Jakov Ramničer i Laura Tandarić, a prvijenac „Otopljeni disko“ fizičko je utjelovljenje tog zagrebačkog disko pop mutanta pod imenom Ki Klop. Kroz dvanaest singlova Ki Klop slušatelje vodi na glazbeno putovanje, polako i sigurno uvlači ga u svoju klupsku elektro-disko odiseju s mračnim twistom u kojoj on sam postaje novo mitsko biće, Ki Klop ili disko frankenstein izgubljen u dimu i glazbi.
Mary May - Now Tell Me How You Break
Šest godina od zamijećenog albuma prvijenca s kojim je zaokupila pažnju domaće glazbene scene, kantautorica Mary May sa svojim bendom je objavila drugi studijski album, naslovljen “Now Tell Me How You Break”. Za razliku od prvijenca “Things You Can't Put Your Finger On”, u čijem snimanju je sudjelovao producent Mark Mrakovčić, novi studijski album je u cijelosti odsvirao i aranžirao bend u Soundbrick studiju Luke Čabe. Produkciju izdanja također potpisuje bend, miksom su se bavili Luka Čabo i Jakša Perković, dok je finalni mastering radio Goran Martinac. Izdanje donosi ukupno 11 skladbi koje su nastajale spontano od 2019. godine, a kroz koje Mary May progovara o temama svoje generacije i njezine svakodnevice.
Miriiam - Alright
"Alright se bavi emocionalnom dihotomijom između tjeskobne tuge i ugodne razdraganosti, između kojih je najbolje naći se na sredini, na alright, prihvatiti da uglavnom ipak nismo ni pretjerano ushićeni ni pretjerano potišteni i da je taj deal zapravo dobar. Mislim da to može biti i lajtmotiv ovoga albuma – oprečne su emocije uglavnom pomiješane – pritajeni strah i optimizam, sumnja i očekivanje, manjak ili višak samopouzdanja, a opća potištenost često je u suglasju s humorom i (auto)ironijom, što je, kad se sve zbroji i oduzme, na kraju dana alright. Glazbeno uvijek nekako vučem unatrag, nostalgično prema sredini ili drugoj polovici 20. stoljeća. U svijetu u kojemu nam je dostupno baš sve, mislim da je dobro ograničiti se na primitivne instrumente – gitaru, bas, bubanj i klavijature te ostaviti pokoji falš", objasnila je Miriiam. Autorstvo tekstova potpisuje sama Miriiam, a glazbu supotpisuje s Edvinom Đerahovićom i Tonijem Tkalecom.
Nemeček - Prokletije II
Grupa Nemeček tročlani je rock trio koji čine Vedran Živković, Leo Beslać i Borna Maksan. Drugim poglavljem trilogije albuma “Prokletije” nastoje proširiti dosad uspostavljeni glazbeni konceptualni i produkcijski pristup sastava ispreplićući utjecaje žestokog rock zvuka, slavenske simbolike i krautrocka. “Prokletije II” tako predstavlja hladan, distopijski spoj kozmičke muzike i domaće psihodelične baštine, gdje izdanci panonske ravnice uz pomoć tekovine nove ere i magije slavonske tambure zidaju balkanski zid zvuka, istovremeno prizivajući minula i buduća vremena. Osmišljen kao neprekinuta glazbena cjelina namijenjena slušanju u jednom dahu, album umješno istražuje varijante harmonijskog izričaja, pokušavajući također suprotstavljanjem fluidnosti dinamike i nadiruće distorzije dočarati eroziju pejsaža duševnih stanja našeg doba. Grupa zajednički potpisuje autorstvo svih kompozicija, što svjedoči o ujednačenoj kreativnoj viziji i posvećenosti konačnom proizvodu.
Kompletan popis nominiranih možete provjeriti OVDJE.
Sve novosti i aktualnosti nagrade pratite na službenoj web stranici https://www.rockoff.hr/ ili na Rock&Off Facebook stranici. Pokretač nagrade je Hrvatsko društvo skladatelja, a koproducenti su Tvornica kulture i Unison, uz Iskon kao glavnog sponzora. Nagradu Rock&Off sufinanciraju Ministarstvo kulture i medija RH i Grad Zagreb.
Sve novosti i aktualnosti nagrade pratite na službenoj web stranici www.rockoff.hr ili na Rock&Off Facebook stranici. Pokretač nagrade je Hrvatsko društvo skladatelja, a koproducenti su Tvornica kulture i Unison, uz Iskon kao glavnog sponzora.