Ela Hamzić - Recenzija - FYU: Soba

Donosimo najbolje radove ovogodišnjih polaznika Male škole Rock&Off novinarstva!

Album prvijenac, žestok i nježan već vas u prvoj pjesmi prijateljski poziva „Welcome to the party, vi prekrasni ljudi!“

Grunge u Hrvatsku dolazi iz sobe bjelovarskog kantautora Filipa Jurušića, umjetničkog imena Fyu. Distorzija i žestina su prve riječi koje mi padaju na pamet kad slušam ovaj album. Album „Soba“ je Filipov prvijenac, a sadrži sedam pjesama na engleskom i četiri na hrvatskom.

Hrvatsko-engleski miks osjećaja

Tekstovi pjesama su protkani riječima koje biste pomislili, ali možda i ne rekli na glas, Filip ih zato pjeva iz petnih žila. Filipov vokal je pun energije i vješto se snalazi u visokim tonovima i dernjavi.

Fyu dokazuje da grunge može biti i nježan i žestok, a to se i čuje u pjesmama „Šum“ i „Greet the death“. „Šum“ je najduža pjesma na albumu i u njoj se autor poigrava intenzitetom i dinamikom. Ova pjesma je dobar razlog da se stane na kraj ratu glasnoća. Također, dobar omjer žestine i nježnosti čuje se u nadopunjavanju akustične i električne gitare. 

Iako je prvi objavljeni singl bio „Siva zona (Raj)“, u kojem autor poziva ljude da se prepuste njegovoj glazbi i obećava dobar provod, mislim da je vrhunac ovog albuma pjesma „Slijepi duh“. Sinergija teksta i glazbe u pjesmi „Slijepi duh“ omogućava slušatelju da se potpuno slomi, ali i ponovno vrati u život. 

Kad ćete slušati „Get yourself some chocolate“, zaista pojedite čokoladu i uključite samo pozitivne misli, bit će vam još bolja, i pjesma i čokolada. Pjesma se dotiče teme poremećaja prehrane, ali ima sretan završetak i pozitivnu poruku – volite sebe i svoje tijelo. Album završava klimaksom u pjesmi „Soba“ potpunom dernjavom i izbacivanjem svih osjećaja koji su se nakupili na albumu. 

Naslovnica

Naslovnica, sasvim logično, prikazuje Filipovu sobu. To je okruženje u kojemu su nastale sve pjesme s ovog albuma. Izgled naslovnice prati atmosferu albuma. Izgleda kao da je sjenčana, vizualna reprezentacija distorzije. 

U sobi je milijun stvari i izgleda kao mozgalica 'pronađi razliku'. Plava nijansa koja prožima cijelu naslovnicu ne dopušta ičemu da se ističe, kao da poručuje da je svaka pjesma na albumu jednako vrijedna slušateljeve pažnje.

Tko je još pomogao?

Album je izdan pod izdavačkom kućom El Records, a datum izlaska dijeli s Nirvaninim albumom „Bleach“ iz 1989. godine. Za produkciju albuma zaslužan je Geno Genov, a ko-producent je Davor Jagec

Od druge polovice 2023. godine Filipu su se pridružili Borna Bertić (gitarist), Dino Ivančić (bubnjar), Petar Bajsić (bas gitara), koji je zbog sličnosti Kurtu Cobainu, u bendu prozvan ‚Kurt Kombajn‘ i Karlo Bišćan (klavijaturist).

 

Ela Hamzić

logo